Targowiska w Małopolsce pięknieją
Już za niecałe dwa lata mieszkańcy Małopolski codzienne zakupy będą mogli robić na nowoczesnych placach targowych. Wszystko dzięki środkom unijnym pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W sumie w całej Małopolsce nowe targowiska powstaną w 10 gminach. Wśród gmin, które otrzymały dotację znalazły się: Bukowno, Proszowice, Gdów, Wietrzychowice, Michałowice, Zakliczyn, Moszczenica, Ochotnica Dolna, Pleśna i Kęty. Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel z PROW w sumie 6,8 mln zł.

Uroczyste wręczenie umów, Proszowice, 29 listopada 2017 r.
Dofinansowanie inwestycji w 10 małopolskich gminach jest możliwe dzięki środkom unijnym pochodzącym z PROW na lata 2014-2020. Na ręce przedstawicieli poszczególnych gmin umowy gwarantujące dofinansowanie przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak oraz wicemarszałek Stanisław Sorys.

Uroczyste wręczenie umów, Gdów, 29 listopada 2017 r.
Dzięki środkom unijnym już za półtora roku w 10 gminach Małopolski powstaną nowoczesne targowiska. Realizacja tych projektów – jak pokazała poprzednia perspektywa – jest niezwykle ważna dla mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Dzięki przebudowie lub utworzeniu zupełnie nowych placów targowych poprawią się warunki handlu, a mieszkańcy czy turyści w jednym miejscu będą mogli kupić regionalne produkty, lokalne przysmaki czy świeże, pochodzące z ekologicznych upraw owoce i warzywa – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. Dodał również: – Warto przypomnieć, że w poprzedniej perspektywie w ramach środków z PROW 2007-2013 samorząd województwa na modernizację 23 małopolskich targowisk przeznaczył dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Inwestycje te spotkały się z pozytywnym odbiorem lokalnych społeczności, dlatego też kontynuujemy przedsięwzięcie w kolejnych małopolskich gminach.

Zgodnie z planem na wszystkich placach znajdą się też specjalne punkty dla handlujących drobnym inwentarzem, m.in. kurami, królikami, gołębiami, a nawet kucykami i końmi. Ponadto rolnicy na zadaszonych straganach będą oferować ekologiczne produkty m.in. świeże warzywa i owoce, jak również zioła, przetwory czy grzyby. Na niektórych targowiskach będzie można spotkać też meblarzy z Kalwarii Zebrzydowskiej, sprzedawców handlujących artykułami budowlanymi, rolniczymi oraz artykułami gospodarstwa domowego. Zainteresowani zakupią tu również rękodzieło czy tekstylia polskich producentów.

Uroczyste wręczenie umów, Kraków, 5 grudnia 2017 r.
Dzięki dotacjom unijnym place targowe staną się miejscami, w których w przyjaznych warunkach, bez względu na pogodę, będzie można zrobić zakupy i porozmawiać z lokalnymi producentami. Place te zyskają nie tylko zadaszenie czy oświetlenie. Na miejscu powstaną sanitariaty dla sprzedawców oraz publiczne toalety. Na targowiskach zostaną też wykonane prace związane z instalacją wodociągową, kanalizacyjną, deszczową, a w niektórych przypadkach również z instalacją centralnego ogrzewania. Z myślą o środowisku w niektórych gminach zaplanowano też montaż odnawialnych źródeł energii m.in. paneli słonecznych czy solarnych lamp ulicznych. W pobliżu każdego targowiska przewiduje się też budowę komfortowych parkingów z miejscami na kilkadziesiąt samochodów.