Informacja w sprawie procedury zwalczania nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014 - 2020
Przypominam o konieczności zapoznania się przez każdego pracownika zaangażowanego w realizację zadań w ramach PO RYBY 2014 -2020 i stosowania dokumentu pt. „Procedura zwalczania nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”. Informacje zawarte w przedmiotowej procedurze powinny być upowszechniane również wśród beneficjentów.
Procedura zwalczania nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020
Deklaracja w sprawie strategii zwalczania nadużyć finansowych
Instytucje zaangażowane we wdrażanie PO RYBY przestrzegają norm prawnych, etycznych i moralnych na najwyższym poziomie oraz zasad rzetelności, obiektywizmu i uczciwości. Dzięki postępowaniu zgodnemu z ww. zasadami instytucje będą postrzegane jako przeciwne przejawom nadużyć finansowych i korupcji w prowadzeniu swojej działalności. Przestrzeganie powyższych zasad wymagane jest również od wszystkich pracowników instytucji zaangażowanych we wdrażanie PO RYBY.
Nadużycie finansowe
Nadużycie finansowe – w rozumieniu art. 1 lit. a Konwencji sporządzonej na mocy art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich, nadużycie finansowe polega na:
a) w odniesieniu do wydatków – jakimkolwiek umyślnym działaniu lub zaniechaniu dotyczącym:
- wykorzystania lub przedstawienia fałszywych, nieścisłych lub niekompletnych oświadczeń lub dokumentów, które ma na celu sprzeniewierzenie lub bezprawne zatrzymanie środków z budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich lub budżetów zarządzanych przez, Wspólnoty Europejskie lub w ich imieniu,
- nieujawnienia informacji z naruszeniem szczególnego obowiązku, w tym samym celu,
- niewłaściwego wykorzystania takich środków do celów innych niż te, na które zostały pierwotnie przyznane,
b) w odniesieniu do przychodów – jakimkolwiek umyślnym działaniu lub zaniechaniu dotyczącym:
- wykorzystania lub przedstawienia fałszywych, nieścisłych lub niekompletnych oświadczeń lub dokumentów, które ma na celu bezprawne zmniejszenie środków budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich lub budżetów zarządzanych przez/lub w imieniu Wspólnot Europejskich,
- nieujawnienia informacji z naruszeniem szczególnego obowiązku, w tym samym celu,
- niewłaściwego wykorzystania korzyści uzyskanej zgodnie z prawem, w tym samym celu.
Zakres i cel procedury zwalczania nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014 – 2020
Celem procedury jest przedstawienie wskazówek dla instytucji zaangażowanych we wdrażanie PO RYBY odnośnie działań w zakresie:
- promowania kultury przeciwdziałania nadużyciom finansowym,
- zapobiegania nadużyciom finansowym,
- wykrywania nadużyć finansowych,
- reagowania w przypadku powzięcia podejrzeń popełnienia nadużycia finansowego (zidentyfikowania symptomu wystąpienia nadużycia finansowego).
Każda osoba realizująca zadania związane z wdrażaniem działań w ramach PO RYBY powinna się zapoznać z poniższymi dokumentami.
Opracowania poświęcone zwalczaniu nadużyć finansowych
i korupcji zostały załączone do maila.
Praktyczny przewodnik - fałszywe dokumenty
Praktyczny przewodnik OLAF - konflikt interesów
Ustawa o ochronie konkurencji konsumentów i prezentacja prawo konkurencji w przetargach publicznych
Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników
Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników
Wykrywanie podrobionych dokumentów